Erre figyeljen, ha pajzsmirigy-alulműködésben szenved
A pajzsmirigy-alulműködés népbetegségnek számít, mely a legtöbb esetben élethosszig tartó gyógyszeres kezelést igényel. A a Budai Endokrinközpont közleményében Dr. Bérczy Judit, holisztikus szemléletű endokrinológus főorvosa arról tájékoztat, mi mindenre érdemes figyelni.
Ne csak a TSH értéket ellenőrizzük
Nagyon sokan egyedül a TSH értékét ellenőriztetik, ám sokkal pontosabb képet kaphatunk, ha mellette a T3, T4 és az ATPO szintjét is megvizsgáltatjuk, ezek ugyanis nagyban árnyalják a képet. A TSH-érték megállapítása nem elég a pontos diagnózishoz. A labor mellett szükség lehet a pajzsmirigy ultrahang vizsgálatára is.
Nem mindegy, hogyan szedjük a gyógyszert
A pajzsmirigyhormon-gyógyszert nagy körültekintéssel szükséges bevenni, hiszen vannak olyan ételek, italok és egyéb készítmények, melyek egyidejű alkalmazása csökkenti a szer felszívódását. Éppen ezért a gyógyszert érdemes reggel, éhgyomorra, vízzel bevenni, és fél órát kell várni a reggeli elfogyasztásáig. A kávéval egy órát is szükséges várni.
Gluténérzékenységgel is párosulhat
Kutatások szerint az autoimmun eredetű pajzsmirigyzavar és a szintén autoimmun gluténérzékenység gyakran együtt jár, ezért érdemes lehet a betegeknek gluténmentes diétát követniük, ugyanis meglehet, hogy ezáltal nem csak az eredményeik javulhatnak, de a kellemetlen tünetek is csökkenhetnek, esetleg megszűnhetnek.
Várandósság idején gyakran járjunk kontrollra
A terhesség során sokszor nem ellenőrzik kellő rendszerességgel a pajzsmirigyzavarral küzdő kismamák értékeit, pedig probléma esetén vetélést, koraszülést és fejlődési rendellenességeket is okozhat a nem megfelelően kezelt betegség. Éppen ezért szükséges minden trimeszterben vérvétel útján meggyőződni a TSH, T3, T4, ATPO értékekről. Fontos tudni, hogy az áldott állapot alatt a pajzsmirigyfunkciókban változások következnek be, ezért ekkor másak a referenciatartományok.
Figyeljünk az étkezésre
A tej fogyasztásával is csínján kell bánni, mivel a benne lévő kazein lebontása igen nehézkes, ami nagy energiákat von el az egész szervezettől, a pajzsmirigyhormon termelésétől is. Kerülendők az ízfokozókkal, tartósítószerekkel teli élelmiszerek, valamint a túlcukrozott ételek, hiszen ezek mind könnyen felboríthatják a hormonháztartást.
Más hormonzavarokkal járhat együtt
A pajzsmirigy-alulműködés gyakran más hormonális rendellenességekkel jár együtt. Célszerű ilyen esetben utánajárni annak, nincs-e mellette progeszteronhiány, IR, PCOS, mellékvesezavar vagy alacsony AMH szint. Ez utóbbi ellenőrzése kiemelten fontos meddőség esetén, ugyanis segítségével képet kaphatunk arról, hogy vajon mikor „fogynak el” az érett petesejtek.
- 33745 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 33747 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 33747 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 33749 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 33750 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 33750 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni